Hírek - Szerves Kémiai Tanszék

04 júl
Természettudósok és mérnökök kaptak diplomát
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának végzősei – többek között biológusok, vegyész-, és villamosmérnökök, matematikusok, fizikusok, tanárok, illetve szakfordítók – vették át diplomájukat pénteken a Díszudvaron. Az ünnepségen összesen 281, magyar és angol nyelvű képzésben részt vett hallgató kapott oklevelet.
Új akadémiai doktorok a DE-n
Nyolcvanan, köztük a Debreceni Egyetem (DE) 14 kutatója nyerte el 2021-ben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat doktori műben összegző és sikeresen megvédő kutatók kedden vehették át a rangos cím megszerzését igazoló oklevelet az MTA Székház Dísztermében rendezett ünnepségen.
A csemegekukorica mint healthy food
A csemegekukorica termésmennyiségének növelése és minőségének javítása a célja a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézet, valamint az Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai Intézet közös kutatásának. A 2021-ben indult projekt eddigi eredményeiről szakmai workshopon számoltak be a szakemberek.
Hogyan „tanulnak” a gépek?
A gépi tanulást irányító algoritmusok mechatronikai, gépészeti és járműmérnöki területen történő alkalmazásáról tartott előadásokat a Debreceni Egyetem Műszaki Karán Botzheim János, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék vezetője.
Összefogás a jövő mérnökeiért
Az MTMI, azaz a matematikai, természettudományos, műszaki és informatikai szakok népszerűsítése, és a képzésekre jelentkezők számának növelése volt a célja a Debreceni Egyetem most záruló projektjének. A 2017-ben indult programban nagy hangsúlyt kaptak a középiskolások pályaválasztását segítő rendezvények, a szakkörök, nyílt napok, és több online tananyagot is kidolgoztak. A mintegy 800 millió forintos projektben az egyetem három kara vett részt.
Bolyai-ösztöndíjasok a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem tíz fiatal kutatója is elnyerte idén a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. A pályázat eredményeit péntek tette közzé honlapján a MTA.
Összefogás a tudományos utánpótlásért az agráriumban
A tudományos életpálya népszerűsítése volt a célja annak az ötéves, most lezáruló projektnek, amelyben a hazai agráregyetemek fogtak össze. A Debreceni Egyetem által vezetett konzorciumban 7 doktori iskola működött együtt az akadémiai utánpótlás támogatásáért.
A hónap publikációja a TTK kémikusaitól
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Fizikai Kémiai Tanszék Környezeti Kolloidok kutatócsoportjának cikkét választotta májusban a hónap publikácójának a Magyar Tudományos Akadémia Kémiai Osztálya. A szén aerogélek és a víz kölcsönhatásáról szóló kutatás eredménye a Carbon tudományos folyóiratban jelent meg.
Nemzetközi elismerés az egyetem kutatóinak
A Debreceni Egyetem Urogynekológiai kutatócsoportjának eredményeiről számolt be az Egyesült Államok egyik legrangosabb nőgyógyászati folyóirata, a Contemporary OB/GYN. A kutatás a cink-tartalmú hüvelygélek szerepét vizsgálta a visszatérő hüvelygyulladás megelőzésében.
Gázmolekula forradalmasíthatja a rákkutatást
Az onkológiát alapjaiban befolyásoló kutatómunkáról, a cisztein aminosav komponensek szerepéről számolt be a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában Nagy Péter professzor, a Debreceni Egyetem Tudományos Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke. A kutatás középpontjában a záptojás szagáért felelős kénhidrogén gázmolekula áll, melynek sokáig csak toxikus hatásait rögzítették a tudósok.