Hírek

Kis Szabolcs, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar korábbi hallgatója, a DE Juhász-Nagy Pál Doktori Iskola első évfolyamos PhD-hallgatója, a HUN-REN–DE Természetvédelmi Biológiai Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa nyerte el a Kitaibelia botanikai-természetvédelmi folyóirat kiváló közleménye díjat, melyet ünnepélyes keretek között vehetett át Kun Ferenctől, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánjától, a lap felelős kiadójától.

Felelevenítették a múlt eseményeit és a jelen sikereit is méltatták a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar fennállásának 75. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségen csütörtökön. A jubileum alkalmából Pro Facultate és Pro Meritis díjakat adtak át.

A szajgák és az ázsiai muflonok, azaz az argáli juhok állnak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Növénytani Tanszékén működő Evolúciós Genomikai Kutatócsoport és a Mongol Tudományos Akadémia (MgTA) Biológiai Intézet legújabb közös projektjének középpontjában. Az újabb magyar-mongol kutatómunka az MTA mobilitási pályázatának jóvoltából valósul meg.

Háromszáz szakember részvételével, a Debreceni Egyetemen rendezik a napokban a 36. Eurosensors Nemzetközi Konferenciát. A nagyszabású tudományos tanácskozás nulladik napján egy nemzetközi iskola keretén belül a PhD-hallgatók ismerkedhettek meg a legújabb eredményekkel. Hétfőn a hivatalos megnyitóval pedig kezdetét vette a háromnapos konferencia, melyre mintegy negyven országból érkeztek.

Idén is nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem TTK Nyári Tábora. A 11. alkalommal életre hívott, középiskolásoknak meghirdetett táborban ezúttal 105 szerencsés diák vehetett részt, akik innovatív kutatási projektekbe kapcsolódhattak be, emellett pedig a kar intézeteivel és képzéseivel ismerkedhettek.

A Debreceni Egyetem Siófok Campus adott otthont az intézmény és a Balatoni Polgári Klub hagyományos nyári egyetemének, ahol az intézmény siófoki oktatási és kutatási terveit ismertették. Az egyetemi, városi és vállalati vezetők részvételével szervezett tanácskozáson bejelentették, hogy már idén szeptemberben megkezdődik az oktatás a Balaton-parti városban, az Egészségtudományi Kar egy féléves óvodai és iskolai szociális segítő továbbképzést indít.

A Debreceni Egyetem ad otthont a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) Aktuális kihívások a meteorológiában – fókuszban a megújulóenergia-szektor meteorológiai támogatása címmel meghirdetett, XXXIX. Vándorgyűlésének. A konferencián egyebek mellett az energiaszektor igényei, valamint a megújuló energiatermelés számára fontos sugárzás- és szél-előrejelzéssel kapcsolatos meteorológiai fejlesztések is szóba kerülnek.

Három csoportban, a közép- és az emelt szintű kémia érettségi témaköreire épülő, ingyenes egyetemi előkészítő kurzusokat szervez a Debreceni Egyetem Kémia Koordinációs Intézete a 2024/25-ös tanévben is, nem csak középiskolás diákok számára. Az elméleti képzés teljesítéséért felvételi többletpont jár.

A sugarasúszójú halakat vizsgálva, több mint 7600 faj elemzését követően arra jutottak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán működő HUN-REN-DE Reproduktív Stratégiák Evolúciója Kutatócsoport tagjai, hogy a gondozás evolúciósan instabil tulajdonság a halaknál, viszont a belső megtermékenyítés különféle módjai képesek stabilizálni. Az erről szóló publikáció a neves Evolution folyóiratban jelent meg.

A klímaváltozás és az édesvizek szervesanyag-tartalmának növekedése miatt olyan cianobaktériumok is elszaporodtak, amelyek a vízi életközösségekre, de akár az emberi egészségre nézve is káros hatású toxinokat termelnek. A Debreceni Egyetem TTK BÖI Növénytani Tanszék Növényi Sejt- és Fejlődésbiológiai Kutatócsoportja ezeknek a toxinoknak a sejtszintű hatásait vizsgálta modell- és vízinövényekben, laboratóriumi körülmények között.